Note: this blog post is in Czech because it targets the czech software that is not used in foreign countries.

Zubní ordinace používající cloudovou aplikaci xDent určitě narazili na nastavení propojky se svým RVG zařízením. Díky těmto propojkám pak můžete přímo z aplikace xDent spouštět konkrétní RVG nástroj, ve kterém se otevře příslušný pacient. Nemusíte tak hledat v RVG nástroji pacienta znovu, což každé zubní praxi šetří drahocenný čas.

Reálně to pak vypadá například tak, že lékař vyplňuje informace k pacientovi v xDentu a na kartě každého pacienta má navíc i tlačítka pro přechod do konkrétního RVG nástroje (např. VixWin). Kliknutím na toto tlačítko dojde k otevření RVG nástroje (VixWin), ve kterém dojde také k otevření karty pacienta a jsou ihned vidět jeho zaznamenané snímky bez nutnosti pacienta vyhledávat podle jména, rodného čísla apod.

Provozovatel aplikace xDent bohužel zpoplatnil zákaznickou podporu při nastavování těchto externích propojek, přesto že se většinou jedná pouze o triviální nastavení a je pouze potřeba znát jen správné jméno souboru z konkrétního RVG programu, jehož umístění na disku je potřeba vložit do xDentu.

Ale popořadě.

  1. Aby bylo možné vůbec propojky provozovat, je na počítači ve kterém do xdentu přistupujete a ve kterém je nainstalovaný i nějaký RVG nástroj nainstalovat zmíněnou propojku. Návod naleznete po přihlášení do xdentu v na stránce Nastavení > Externí nástroje v záložce Instalace. Stáhnete soubor a postupujete podle průvodce instalací. Na stejné stránce v xdentu je i úplně dole tlačítko na ověření správnosti propojky. Můžete vyzkoušet.

  2. Přidání konkrétního propojení s RVG pak provedete na záložce RVG tlačítkem Přidat nový RVG profil. Nabídka možných RVG je poměrně široká a RVG, které jsme potřebovali v naší ordinaci jsme zde nalezli (KaVo Gendex VixWin, Soredex Digora Optime, Planmeca Romexis OPG), ovšem může se stát, že pro nějaký minoritně použivaný software, který používáte právě vy propojka nebude. Vyberte tedy typ vašeho RVG a pojmenujte si jej podle libosti (tento název se vám oak zobrazí na kartě pacienta jako jméno tlačítka pro přechod do RVG programu).

  3. v seznamu na záložce RVG se vám objeví právě přidaný RVG profil.

A teď nastává největší problém této pohádky….

Je totiž potřeba nastavit k danému RVG profilu tzv Umístění aplikace, což je v podstatě cesta ke spustitelnému souboru daného RVG programu.

V tomto bodě už si xDent účtuje cca 1000Kč za to, aby vám poradili co do tohoto políčka zadat. Tento poplatek jsem nebyl ochotný akceptovat a proto se rozhodl nastavení zjistit a vyzkoušet sám. Níže uvádím nastavení pro RVG software, který jsme v naší ordinaci zprovoznili.

Pokud používáte jiný program a propojka vám funguje, budu velice rád pokud mi vaše funkční nastavení zašlete a já ho přidám do seznamu níže.

KaVo Gendex VixWin

Ukázka: C:\vixwin\vixwin.exe

Popis: VixWin se standardně instaluje do adresáře VixWin na disk C. Pokud ho máte nainstalovaný jinde, vyhledejte adresář kde je nainstalovaný a poznamenejte si celou cestu k souboru vixwin.exe. Tu použijte pro nastavení v xdentu (např. D:\ProgramFiles\vwin\vixwin.exe).

Planmeca Romexis

Ukázka: C:\Program Files\Planmeca\Romexis\pmbridge\Program\DxStart_64.exe

Popis: V adresáři, kde je nainstalovaný Romexis je umístěno mnoho dalších adresářů a souborů. Onen soubor, který nás zajímá by měl být ve složce pmbridge/Program/ a jmenuje se DxStart_64.exe.

Soredex Digora

Ukázka: C:\Program Files (x86)\Soredex\DfW2.6\Digora.exe

Popis: Vyberte soubor Digora.exe z adresáře DfW2.6, tam kde je nainstalovaný váš Soredex RVG program.